Admitere clasa a V-a

grupe/clase Engleză Intensiv

Conform Metodologiei  nr. 4797/2017 pentru clasele de intensiv cu, cât și Procedura operațională pentru admiterea/echivalarea (dacă este cazul) la clasele de intensiv a V-a, organizează în data de 14 iunie 2023 la ora 9.00 (proba scrisă).

Părinții elevilor interesați le sunt comunicate următoarele:

1. Nota de la admiterea la proba de limba engleză nu asigură transferul într-o altă unitate școlară. Transferul se poate realiza doar conform legislației de transfer în vigoare, pe perioada vacanțelor, pe locuri libere rămase.(clasa/grupele cu efective sub 26 de elevi).

2. În cazul formațiunilor noi de studiu de la clasa a V-a cu predare în regim intensiv a limbii engleze (unități de învățământ care nu au învățământ primar), nota obținută la examinarea de la limba engleză nu are prioritate la clasa de intensiv în școlile de proveniență. Dacă elevul este respins la unitate de învățământ cu  formațiuni noi de studiu la clasa a V-a, la întoarcerea în școala de proveniență nu îi este asigurat locul la clasa de intensiv, decât in limita locurilor rămase libere (26 de locuri alocate prin planul de școlarizare per clasă). În situația în care nu mai sunt locuri la clasa de intensiv la școala de proveniență, acești elevi rămân elevi ai școli unde au finalizat clasa a IV-a, însă în clase cu predare în regim neintensiv al limbii engleze.

Inscrieti-va acum

Pentru mai multe detalii, va rugam sa ne contactati.